العربية     עברית

סיוע והדרכה בכתיבת עבודות סמינריון
התאמה אישית לעבודת הסמינרון שלך
יצירת קשר 054-6364339 

מונה כניסות : 1693429

חוזה פסיכולוגי   


Ashforth and Mael (1989,אצל, Aust,(2004 טוען כי העובד מגדיר את הזהות שלו

על ידי רמת ההשתייכות שלו לארגון ועל ידי עוצמתו של החוזה הפסיכולוגי בין העובד לארגון. ולכן ההזדהות של העובד עם הארגון הינה גורם המאחד את העצמי שלהם.

לארגון חוזה פסיכולוגי מוגדר על ידי  Schein (2007) כחוזה שאינו כתוב שנוצר עקב הציפיות של העובד עם המנהל. בפגישה הראשונה בין המנהל לעובד נוצרות ציפיות אצל כל אחד מהצדדים לגבי  תנאי ההעסקה, השכר ועוד.

ככל שהציפיות של העבד ושל המנהל קרובות יותר האחד לשני החוזה הפסיכולוגי שלהם יהיה טוב יותר. הגדרה נוספת למושג החוזה הפסיכולוגי היא ההגדרה של Edwards et. al (2007),

שטוענים כי החוזה הפסיכולוגי זאת היא מערכת היחסים שבין העובד למנהל אשר בנויה על מערכת של הבנות וציפיות של שני הצדדים. החוזה הפסיכולוגי הינו חוזה המשתנה עם התקדמות מערכת היחסים של העובד עם המנהל. Kotter ( 1996 ) טוען כי החוזה הפסיכולוגי משתנה בהתאם למידת הקשר ולהבנות אליהם מגיעים שני הצדדים.

החוזה הפסיכולוגי נקבע על ידי העובד והמנהל באופן קוגניטיבי ואישי ולכן הצד השני אינו יכול  לדעת כיצד נתפס החוזה הפסיכולוגי בעיני האחר. מסיבה זו על שני הצדדים להבהיר את הציפיות שיש להם  ממידת הקשר ואת הבנתם האישית לקשר זה  על מנת להפוך את החוזה הפסיכולוגי לחוזה טוב.

חשיבותו של קביעת חוזה פסיכולוגי טוב על מנהל המחלקה א הארגון היא בכך כי על ידי חוזה פסיכולוגי שמושתת על ציפיות בהירות ונהירות לעובד ולמנהל ניתן ליצור שפת ציפיות משותפת ולדעת לבחון את היחסים בין המנהל לעובד על פי קריטריונים זהים.

 

 

יישום חוזה פסיכולוגי


החוזה הפסיכולוגי במחלקת הגבייה של החברה השתנה מספר פעמים באופן מהותי בשנים האחרונות וזאת משום תחלופת המנהלים הגבוהה שהייתה במחלקה.

עם כניסתה של המנהלת החדשה את מחלקת הגבייה היא נתקבלה בתחושות של זלזול ואי רצון מוחלט מצד העובדות. בימים הראשונים החוזה הפסיכולוגי בין המנהלת לעובדות נקבע על ידי חרושת שמועות על טיבה
של המנהלת, מצבה המשפחתי, הניסיון התעסוקתי שלה ועוד כהנא וכהנא שמועות ורכילויות.

 
ביומה הראשון של המנהלת במחלקה היא נכנסה למשרד שלה והתיישבה שם במשך כל יום העבודה, היא לא הציגה את עצמה בפני העובדות ולא הסתובבה במחלקה.

תופעה זו חזרה על עצמה לאורך כל השבוע הראשון שהמחלקה התנהלה כאילו ללא מנהלת.

העובדות ניגשו בבעיות תפעוליות אל הפקידה האחראית שבזמן שבו המחלקה הייתה בין מנהלים היא תפסה מקום של אחראית בעיני הבנות וכל עובדות המחלקה היו פונות אליה עם בעיותיהם בכל נושא.

לאחר שבוע ימים שהנוכחות של המנהלת החדשה בחדרה הייתה מובנת ומוכרת, החלה המנהלת לקרא לבנות אחת אחת בנפרד ולבצע עימן שיחת היכרות שבה היא שטחה את כל הציפיות שלה מהעובדת והקשיבה לעובדת ולרצונותיה. 

בתום החודש הראשון לעבודה פיטרה המנהלת החדשה את הפקידה הראשית
וביקשה מהבנות לפנות אליה מעתה בכל בעיה או דרישה.

מהלך זה שינה שוב את החוזה הפסיכולוגי ואקט הפיטורין נתפס בעיני הבנות כחולשה ופחד מתחרות. ההבנה הייתה כי אין סיבה לשאוף ולקבל תפקיד אחראי יותר כל עוד המנהלת החדשה בארגון.

 

 

המלצות התנהגותה של המנהלת בתחילת עבודה לא הייתה ברורה והבנות במחלקה

לא ידעו כיצד לקבוע את החוזה הפסיכולוגי בינם לבין המנהלת.

אך לאחר פיטורי הפקידה הראשית נוצר חוזה פסיכולוגי שהורכב מתחושות של התפעלות, פחד,

חששות והערכה כלפי המנהלת החדשה. עם את עדיין יש מקום להמליץ למנהלת החדשה

לנסות ולשפר את החוזה הפסיכולוגי שלה עם הבנות על ידי מניעה משיחות סתמיות

שאינן קשורות לעבודה השוטפת במשך זמן רב  בין המנהלת לבנות. לא אחת קורה שהמנהלת יוצאת ממשרדה על מנת לעבור בין הבנות ולבחון את תמונת המצב העדכנית.

סיבוב זה אורך בין שעה לשעה וחצי כאשר ברובו המנהלת עומדת על יד הבנות והן מנהלות שיחה על הילדים, בתי הספר,קייטנות ועוד. אין זה אומר כי המנהלת צריכה להפסיק ולשוחח עם הבנות על ענייני דיומא , אך ניתן להשאיר זאת להפסקות או לסיומו של יום העבודה.

הבלבול שנוצר אצל העובדות לגבי החוזה הפסיכולוגי עם המנהלת הוא גדול, מצד אחד ישנן תחושות של חשש ויראה מהמנהלת, אך מצד שני ישנה תחושה של התקרבות על ידי שיחות אישיות בזמן העבודה.

 

 מבוא העבודהמנהיגות- מחויבות ארגונית-חוזה פסיכולוגיאמון עובדים בארגוןסיכום העבודה-בבליוגרפיה

 לחיצה אחת תחזיר אותך לעבודה לדוגמא  


                                                                                              טלפון ליצירת קשר 24/7    :    03-6555754                             
                    
             מכירות: 054-6364339
            פקס:   077-4703630   משרד: 077-4024065 
               כתובת מייל:    sgl@netvision.net.il
           כתובת המשרד: בן גוריון 4, מספר 102, קומה ראשונה, כניסה 1, בצמוד לבית האדום. נס ציונה

 נגב אקדמיק כתיבת מאמרים l    נגב אקדמיק סיוע בכתיבת עבודות    l לוח המורים של נגב אקדמיק    l  נגב אקדמיק סיוע בכתיבת עבודות סמינריון  
 
 
   נגב אקדמיק ספריית מידע       נגב אקדמיק סיוע בכתיבת עבודות בשפה הערבית  l  לוח מורים נגב אקדמיק, האתר החדש של נגב אקדמיק

2all בניית אתרים